| Processor | Intel Core i7-11370H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 inch 3k IPS 16:10 90 Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Graphics | |
| OS | Windows 10 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200 Samsung RAM | |
| Memory | 250GB M.2 Plus PCIe 3.0 x4 NVMe SSD | |
| Battery | Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Vision 14 |
|---|---|
| Model | Vision 14 |
| Price | Tk 177,123 |
| Brand | Schenker |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|
| Display Type | 3k IPS 16:10 90 Hz 380 nits 99 % sRGB non-glare display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1800 x 2880 Pixels |
| Webcam | HD webcam (Windows Hello support) |
|---|
| Body Dimensions | 308.8 x 215 x 15.6 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 1.1 Kg |
| Body Build | Display lid top and bottom case made of magnesium alloy (AZ91D) Display frame made of plastic 160° display opening angle |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-11370H Processor |
| Generations | 11th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200 Samsung RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 250GB M.2 Samsung 970 EVO Plus PCIe 3.0 x4 NVMe |
| Graphics Memory | 4 GB GDDR6 |
| Battery Type | Li-poly Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Microphone with noise cancelling |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | USB-A 3.2 Gen1 USB-C 3.2 Gen2×1 |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | Microsoft Precision Glass Touchpad, two integrated buttons |
Excellent laptop.
Display: 16.0 Inch WQXGA LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3- cell, 54Wh Express Charge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch OLED IPS 90Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch LED HDR Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 3600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer 90Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.6 Inches Dynamic AMOLED Display
Processor: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 Chipset
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: 11200 mAh Li-Po Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 (Dual Channel, 5200MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 4GB, 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →